KIRSTEN WALTHER (YVONNE JENSEN)

Kirsten Walther urodziła się 31 sierpnia 1933 roku w Kopenhadze. Duńska aktorka kojarzona jest głównie z fantazyjnymi strojami i rolą niezapomnianej Yvonne Jensen w serii komedii kryminalnych Gang Olsena. Jako żona serialowego Kjelda Jensena (Poul Bundgaard) – jęcząca gaduła, ciągle narzekająca na swój los i jej rodziny, obwiniająca Egona Olena (Ove Sprogøe) za wszelkie błędy życiowe męża Kjelda i podburzająca go przeciwko planującemu nowe skoki szefa gangu. W tej roli mogliśmy ją obejrzeć aż 13 razy. Kirsten Walther po zakończeniu szkoły aktorskiej w 1953 roku zadebiutowała na deskach kilku kopenhaskich teatrów. Oprócz kariery filmowej, która zaowocowała blisko 40 filmami Kirsten Walther wystąpiła też w duńskich serialach telewizyjnych: "Smuglerne" oraz "Huset på Christianshavn". Ostatni - 14 odcinek przygód Egona Olsena i jego gangu nieudaczników z 1998 roku został nakręcony już bez udziału aktorki. W lutym 1987 roku Kirsten Walther zginęła tragicznie w wypadku wraz ze swoim mężem w Palle pod Wolfsbergiem. Aktorkę pochowano z jej matką Estą na cmentarzu Friedhof w Vedbæk.

1975 r.

3 komentarze:

  1. W tekscie jest błąd. Aktorka zginęła w Vadbaek W Danii, a nie w "Palle pod Wolfsbergiem". Takie miasto nie istnieje. Jej mąż nazywał się Palle Ruben Wolfsberg i byli małżeństwem chyba od 1959 roku aż do tragicznej śmierci. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam że nie zginęła tragicznie wraz z mężem (on póki co żyje)a zmarła na serce https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=da&u=https://da.wikipedia.org/wiki/Palle_Wolfsberg&prev=search

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam tem serial, zabawa i wypoczynek podczas ogladania. Aktorzy znakomici i ch gra przecudna.

    OdpowiedzUsuń